Ana Sayfa
        Kars Forum
        Profiliniz
        Kars Seri İlanlar
        Ziyaretci Defteri
        Kars Resimleri
        Kars Video Galerisi
        Sarıkamış Facia
        Ermeni Sorunu
        Kars Evliyaları
        Kars Yemekleri
        Kars Turizm
        Iğdırda Turizm
        Ardahanda Turizm
        Kars Milletvekilleri
        Kars Telefon Rehberi
        Kars Müziği
        Kars E-CARD
        Posta Kodları
        Kafkas Üniversitesi
        Kars Eğitim Öğretim
        Tarih Öncesi Kars
        Osmanlıda Kars
        Kars Aşıkları
        Kars Halk Oyunları
        Kars Kültürü
        Kağızmanlı Hıfzı
        Sefil Baykuş
İSLAMİYET
 Kars Hava Tahmini 
  
KARS
FİRMA REHBERİ

KARS RESİMLERİ

İLÇELERİMİZ

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

SELİM


Kuruluş yılı kesin olarak saptanamayan ilçenin ismi konusunda çeşitli söylentiler içinde en yaygın olanı, yörede Malakan denilen Beyaz Ruslar tarafından Nova Selim olarak adlandırıldığıdır. Selim, 30 Eylül 1920'de Şehit Yüzbaşı Reşit Balkanlı komutasındaki askeri birlik tarafından Ermeni işgalinden kurtarılmıştır. Cumhuriyetin ilanının ardından 1957 yılına kadar Sarıkamış İlçesine bağlı bir nahiye olarak kalmış, bu yılda çıkarılan 7033 sayılı özel kanunla ilçe statüsü kazanmıştır.

Coğrafi ve Nüfus Durumu :
Sarıkamış-Kars platosu üzerinde yer alan ilçe 1011 km² yüzölçümüne sahiptir. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği ise 1830 metredir. Yörenin genelinde
olduğu gibi burada da sert bir kara iklimi görülmektedir. 1997 yılı genel nüfus tespitine göre 23.840 olan toplam nüfusunun 3.970'i ilçe merkezinde, 19.870'i
ise köylerde yaşamaktadır. İlçenin 52 köyünün yanısıra, ilçe merkezinde 3'de mahalle vardır. Bunlar; Cumhuriyet, Çarşı ve Köprübaşı mahalleleridir.

Ulaşım Durumu :
Erzurum-Kars karayolu ve demiryolu üzerinde yer alan ilçenin Kars il merkezine uzaklığı 31 km'dir. Karayolları ağı üzerinde yer alan köyler dışındaki köy yolları stabilizedir.

Ekonomik Durumu :
İlçenin ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arazi yapısının ova ve tarıma elverişli yamaçlardan oluşması, irili ufaklı akarsuların bulunması ve bunların yer yer sulamada kullanılabilmesi tarımın ekonomideki payını arttırmaktadır.
 

Geri